Kobiety Krakowa


Dwie siostry

Dwie siostry

Przy pierwszej obwodnicy Krakowa, alejach Krasińskiego, tuż za gmachem wielkiego wielobranżowego domu towarowego „Jubilat”, za starym murem, wśród drzew i zdziczałych krzewów znajduje sie mocno zniszczony, cudem ocalały od zburzenia, dworek z gankiem. To tu mieszkał słynny krakowski malarz Juliusz Kossak. Tu przyszedł na świat i tworzył jego syn- Wojciech Kossak. Tu też przyszła na świat trójka jego dzieci. Sam Wojciech Kossak zwykł mawiać, że ma dwie córki, jednego syna, oraz dwie synowe i czterech zięciów. Córkani Wojciecha były Maria i Magdalena. Marię w domu nazywano Lilką. Jeśli jeszcze nikt nie domyśla się personaliów panien Kossakównych to były to: Maria Pawlikowska- Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec

Więcej

Matka królów

Matka królów

Kręgosłup królowej był wykrzywiony. Miała lordozę i skoliozę wywołane przebytą gruźlicą kości. Jej sylwetka przypominała literę „S”. Klatka piersiowa była lekko zapadnięta, ręce zdawały się być zbyt długimi. Wysunięte też miała kości żuchwy i dolną wargę. Ta jasna blondynka o długich włosach, miała też wadę zgryzu z wystającymi przednimi zębami. Jednak te niedogoności miał rekompensować jej wysoki wzrost. Mierzyła bowiem między 160, a 165 centymetrów, co na owe czasy czyniło ją kobietą postawną.

Więcej

Grzymisława Ingwardenówna- matka lokacyjna

Grzymisława Ingwardenówna- matka lokacyjna

Pięćdziesięcioletni okres kiedy bohaterka mojej opowieści, przebywała na terenie podzielonej na dzielnice Polski i współrządziła z Leszkiem Białym, a potem z Bolesławem Wstydliwym przypadał na czas bratobójczych walk, rodzinnych kłótni i konfliktów o władzę w podzielonym państwie. Dlatego też opowieść tę rozpocznę nieco wcześniej, żeby narysować pełne tło dla sytuacji w jakiej przyszło jej żyć.

Więcej

Anna Jagiellonka- Królowa – hipochondryczka

Anna Jagiellonka- Królowa – hipochondryczka

Żadna z polskich królewien co Anna nie doznała tylu opuszczeń, upokorzeń, próżnych nadziei i rozczarowań. Pierwsza nadzieje na godne zamążpójście pojawiła się po śmierci jej ciotki, również Anny z Jagiellonów. Ale pogrążony w żałobie i rozpaczy po utracie małżonki, cesarz Ferdynand I Habsburg odmówił przyjęcia ręki kolejnej Anny, kolejnej Jagiellonki.

Więcej

Karla- Pani z Brzezia

Karla- Pani z Brzezia

Żyła w trzech stuleciach. Była pierwszą panią doktor z zakresu historii sztuki. Jej ród wsławił się już pod Grunwaldem. Ona sama przekazała społeczeństwu największy dar w historii.

Więcej

Anetka- tyran salonów

Anetka- tyran salonów

Hrabina Anna Marianna Ewa Apolonia z Tyszkiewiczów Potocka secundo voto Dunin- Wąsowiczowa

Więcej

Na scenach całego świata

Na scenach całego świata

„… wraz z nazwiskiem Modjeskiej musimy zamknąć wielkie kreacje Lady Makbeth, dopóki nie zjawi się nowa gwiazda na nieboskłonie teatralnym. Pomimo wielkich sukcesów w różnych sztukach Modjeska jest zasadniczo aktorką szekspirowską.”- Charles Wingate

Więcej

Jadwiga- święty król

Jadwiga- święty król

Wyboru nikt jej nie dał. Decydowali możni, król i jego matka. Musiała odrzucić miłość, by stać się najpotężniejszą królową swych czasów. Gdyby urodziła się dwieście lat później w Anglii byłaby Elżbietą

Więcej

Królowa choleryczka

Królowa choleryczka

„Włoszka była z narodu gdzie rozum się rodzi,
Najszlachetniejszy klejnot, lecz co nazbyt- szkodzi.”- Mikołaj Rej

Więcej

Czyżby tylko z powodu Niemca?

Czyżby tylko z powodu Niemca?

Pierwszą, acz legendarną kobietą na krakowskim tronie była niejaka Wanda, która nie chciała Niemca i dla obrony swego grodu rzuciła się w odmęt wiślanej wody.

Więcej