Dwie siostry
Przy pierwszej obwodnicy Krakowa, alejach Krasińskiego, tuż za gmachem wielkiego wielobranżowego domu towarowego „Jubilat”, za starym murem, wśród drzew i zdziczałych krzewów znajduje sie mocno zniszczony, cudem ocalały od zburzenia, dworek z gankiem. To tu mieszkał słynny krakowski malarz Juliusz Kossak. Tu przyszedł na świat i tworzył jego syn- Wojciech Kossak. Tu też przyszła na świat trójka jego dzieci. Sam Wojciech Kossak zwykł mawiać, że ma dwie córki, jednego syna, oraz dwie synowe i czterech zięciów. Córkani Wojciecha były Maria i Magdalena. Marię w domu nazywano Lilką. Jeśli jeszcze nikt nie domyśla się personaliów panien Kossakównych to były to: Maria Pawlikowska- Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec
WięcejKrólewskie ucztowanie
Czarna polewka sporządzana była z dwóch gęsi, małego jagnięcia, półtora zająca, cietrzewia lub inną dziką zwierzynę oraz koper. Oczywiście obowiązkowa była jucha czyli krew z zabitego zwierzęcia.Żółta polewka gotowana była na trzech młodych miękkich kurach lub kuropatwach z szafranem, stąd jej kolor i nazwa. Podawana była z pasztetem z różnych mięs: wieprzowiny, baraniny i flaków. Przyjrzyjmy się wawelskiemu menu.
WięcejWSZETECZNICE, LADACZNICE- historia prostytucji krakowskiej
Wszetecznice, dziewki wszeteczne, kurwy, murwy, nierządne białogłowy i wiele innych określeń nadawano paniom lekkich obyczajów. Przyjrzyjmy się historii krakowskiego wszeteczeństwa.
WięcejBł. Izajasz Boner
Izajasz Boner- jeden z sześciu krakowskich świętych XV wieku, okresu określanego mianem świętego wieku Krakowa
WięcejMatka królów
Kręgosłup królowej był wykrzywiony. Miała lordozę i skoliozę wywołane przebytą gruźlicą kości. Jej sylwetka przypominała literę „S”. Klatka piersiowa była lekko zapadnięta, ręce zdawały się być zbyt długimi. Wysunięte też miała kości żuchwy i dolną wargę. Ta jasna blondynka o długich włosach, miała też wadę zgryzu z wystającymi przednimi zębami. Jednak te niedogoności miał rekompensować jej wysoki wzrost. Mierzyła bowiem między 160, a 165 centymetrów, co na owe czasy czyniło ją kobietą postawną.
WięcejŚwięta Faustyna Kowalska
Mistyczka, wizjonerka, stygmatyczka. Święta Kościoła Powszechnego. Urodziła w 1905 roku, zmarła w Krakowie w 1938 roku. Kanonizowana przez Jana Pawła II. Za jej sprawą powstała nowa modlitwa i wprowadzono nowe święto do kalendarza liturgicznego.
WięcejMichał Giedroyć zw. błogosławionym
Urodził się w rodzinie kniaziów litewskich, w rodzinnej wsi Giedroyci, około 1425 roku lub 1420. O jego rodzinie i latach młodości wiadomo niewiele. Z przekazów jego pierwszego hagiografa wiemy, że od urodzenia był osobą kaleką. Maciej Miechowita pisał:
„… był wzrostu małego i na rycerski stan niesposobny, dla tegoż go rodzicy na Służbę Bogu oddali; będąc bowiem z dzieciństwa chromym, że o kulach chodził musiał”.
Św. Kazimierz Jagiellończyk – królewicz
„Książę zdumiewającej cnoty i mądrości, tudzież nauki nadzwyczajnej i tymi przymiotami przyciągał ku sobie serca wielu narodów do miłości.”
WięcejBł. Zofia z Maciejowskich Czeska
W czasach kiedy rola kobiety w życiu publicznym i społecznym była znikoma, w Krakowie zaistniała pierwsza święta feministka, kobieta na kształt bizneswoman z opracowanym całościowo planem, organizacją, a przede wszystkim ideą, wyprzedzającą o 150 lat Komisję Edukacji Narodowej. Potrafiła przekroczyć granice ówczesnego społeczeństwa, stając się forpocztą swej epoki.
WięcejŚwięty Jacek Odrowąż
Wyniesiono Jacka na ołtarze jako piątego w historii Polaka i siódmego Dominikanina. Wkrótce ten nazywany świętym Hiacyntem stanął jako jedyny przedstawiciel Polski na słynnej kolumnadzie okalającej święto piotrowy plac przed watykańską bazyliką.
Więcej