Wzgórze Zamkowe


 

Smocza jama

Smocza jama

Jaskinia znajdująca się we wzgórzu wawelskim, z której wyjście zlokalizowane jest od strony Wisły i poprzedzone wizerunkiem bestii jest jedną z największych atrakcji Wawelu, zwłaszcza dla dzieci. To tu, zazwyczaj, kończy się każda wycieczka szkolna. A młodzież, im młodsza tym żywiej zainteresowana starożytnymi wydarzeniami.

Więcej

Wawel już nieistniejący

Wawel już nieistniejący

Zmiany w zabudowie Wawelu trwały tysiąc lat. Rozpoczęły się jeszcze przed rokiem 1000, a zakończyły tuż przed połową ubiegłego stulecia. Zabudowania tu zaprezentowane miały szczególny charakter dla funkcjonowania wzgórza lub też zmieniały jego sylwetę, która zupełnie odbiegała od tego, co możemy zobaczyć dziś spacerując po promenadach tego miejsca.

Więcej

Zamek renesansowy

Zamek renesansowy

Rezydencja monarsza na Wawelu, jaką możemy oglądać w czasach obecnych była jednym z najwspanialszych dworów Europy doby odrodzenia. Wbrew powszechnej opinii, nie miała ona ani jednego fundatora, ani też jednego twórcy. Na jej blask złożyła się inicjatywa trzech władców i praca wielu artystów; począwszy od architektów, poprzez murarzy, kamieniarzy, malarzy…

Więcej

Historia wzgórza

Historia wzgórza

Historia wzgórza wawelskiego sięga ery miocenu, kiedy to między 155, a 162 miliony lat temu wypiętrzył się wapienny zrąb tektoniczny otoczony uskokami. Wzniesienie, wyrastające ponad okolice na wysokość około 228 metrów otoczone było rozlewiskami Wisły, bagnami i mokradłami. Stąd też wzięła się nazwa wzgórza. Pierwotnie używane określenie „Wąwel” oznaczało suche miejsce wśród mokradeł.

Więcej