Katedra krakowska


 

Zwiedzamy wnętrze katedry

Zwiedzamy wnętrze katedry

Wnętrze krakowskiej katedry w swym dostojeństwie skrywa nie tylko przesłanie sakralne i chrześcijańskie, ale stanowi zbiór pomników stanowiących o historii i tożsamości narodowej Polaków. Składają się nań, nie tylko monarsze nagrobki, ale pomniki i tablice upamiętniające bohaterów, artystów; ludzi różnych epok. To wnętrze opowiada o wielkich i doniosłych chwilach państwa polskiego, ale też o życiu osób prywatnych.

Więcej

Ołtarz Ojczyzny- Ara Patriae

Ołtarz Ojczyzny- Ara Patriae

Jest w krakowskiej katedrze miejsce, które szczególnie przez wieki świadczyło o jej państwowej, czy narodowej roli. Niezależnie, od tego jak dziś interpretujemy życie i postępowanie pochowanego tu biskupa Stanisława, oraz obraz polityczny ówczesnej Polski, grób świętego był zawsze otoczony szczególna czcią zwykłych ludzi, pątników, duchownych i monarchów.

Więcej

Królewskie mauzolea

Królewskie mauzolea

W XIX wieku kaplicę Jagiellonów określono perłą renesansu na północ od Alp. Kaplica Wazów jest, zewnętrznie, jej bliźniaczym odwzorowaniem. Przyjrzyjmy się im obu, ich architekturze, wnętrzom i historiom powstania.

Więcej

Katedra- historia i architektura

Katedra- historia i architektura

Kościół katedralny oraz renesansowy zamek stanowią dominantę nie tylko samego wzgórza ale królują nad całym starym miastem. Katedra jest nie tylko celem pielgrzymek do miejsc świętych takich jak grób świętego Stanisława, czy królowej Jadwigi, ale jest miejscem pamięci narodowej kryjącym w swych murach zarówno chrześcijańską, jak i świecką historię państwa polskiego.

Więcej