Ulica Westerplatte
Początki ulicy sięgają XVII wieku, gdy była polną drogą biegnącą od Traktu Mogilskiego w stronę Wieliczki. Obecna, zaś, droga istnieje od XIX stulecia. Wówczas powstała również większość zabudowy, którą możemy oglądać do dziś. Początkowa nazwa ulicy brzmiała Kolejowa, ze względu na topografię miasta. Prowadziła bezpośrednio od dworca kolei żelaznej powstałego w latach czterdziestych.
WięcejUlica Basztowa
Różne dzieje były ulicy Basztowej zanim powstała jednolita arteria miejska wchodząca w skład pierwszej obwodnicy Krakowa i wyróżniająca się monumentalną zabudową. Aż do drugiej połowy lat 70 tych XIX wieku, odcinek od barbakanu do ulicy Sławkowskiej stanowił część targowiska na Kleparzu, gdzie sprzedawano miedzy innymi drewno.
WięcejUlica Piłsudskiego
Wolska, Wohler Gasse, Piłsudskiego, Universität Strasse, Manifestu Lipcowego i znów Piłsudskiego. Ulica nazw miała wiele. Sam trakt komunikacyjny istniał już od średniowiecza. W czasach nowożytnych prowadził do wsi Wola Justowska, a w połowie XIX stulecia miała stać jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Krakowa.
WięcejUlica Pijarska
Ulica Pijarska jest jedną z nielicznych, zachowanych, ulic, jakie powstały pod murami obronnymi Krakowa. Powstała w XIII wieku, jednak wówczas biegła od ulicy Sławkowskiej do Szpitalnej, wkrótce potem zaczęto określać ją mianem Psiej. Dopiero w latach osiemdziesiątych wytyczono fragment od kościoła Reformatów do ulicy Sławkowskiej, łącząc jej obie części. Do czasów nowożytnych ulica była, niejako okupowana przez miejską biedotę i bezdomnych.
WięcejUlica Szpitalna
Jest to jedna z najstarszych ulic Krakowa. Szlak powstał jeszcze przed lokacją miasta w celu połączenia dwóch klasztorów: Kanoników Regularnych Ducha Świętego de Saxia oraz Dominikanów. Szlak ten został włączony obręb ulic krakowskich w wyniku aktu lokacyjnego z 1257 roku.
WięcejUlica Gołębia
Ulica Gołębia jest jedną z najstarszych ulic Krakowa. Została wytyczona już w czasie wielkiej lokacji miasta w roku 1257. Dziś biegnie jednym traktem od ulicy Brackiej do Krakowskich Plant i liczy 265 metrów długości. Jej odchylenie i krzywizna jest znakiem historii. Niegdyś były to dwa samodzielne organizmy komunikacyjne. Odcinek od ulicy Wiślnej do murów miejskich był określany jako ulica Ostatnia, zaś fragment od Brackiej do Wiślnej jako bezimienny zaułek.
WięcejUlica Wiślna
Już, w czasie kiedy lokowano Kraków, w roku 1257, trakt ten był najkrótszą drogą prowadzącą nad Wisłę, dlatego to od samego początku określano ją ulicą Wiślną. Ulica liczy obecnie 170 metrów. Wówczas, jedno z koryt, malowniczo meandrującej rzeki przebiegało tuz przy samych murach miasta.
WięcejUlica Stradomska
Na południe od Wawelu znajduje się ulica Stradomska. Niegdyś była to osada pełniąca role służebne względem królewskiego grodu, a później Kazimierza, czyli po 1335 roku, kiedy to nowe miasto było fundowane przez króla Kazimierza Wielkiego. Nazwa „Stradom” pojawiła się po raz pierwszy około 1376 roku. Sama etymologia tej nazwy nie jest do końca rozstrzygnięta. Prawdopodobnie nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „strata”, co zgodnie ze średniowieczną łaciną określa drogę wykładaną kamieniami.
WięcejUlica Szczepańska
Od początku XIX wieku jest to najkrótsza ulica odchodząca od krakowskiego rynku. Została wytyczono już w trakcie wielkiej lokacji miasta, czyli w roku 1257. Nazwa Szczepańska funkcjonowała od samego początku, gdyż prowadziła do kościoła pod wezwaniem świętego Szczepana.
WięcejUlica Sławkowska
Ulica Sławkowska powstała wraz z wytyczeniem rynku oraz siatki ulic w ramach aktu lokacyjnego Krakowa z 1257 roku. Choć wcześniej już istniał w tym miejscu szlak handlowy prowadzący przez Olkusz i Sławków (stąd nazwa arterii) aż do Wrocławia. Najstarsze zapiski o Slacovse grasse pojawiły się w aktach miejskich w roku 1307.
Więcej