Place


Stary Kleparz

Stary Kleparz

Rynek Kleparski zwany popularnie w Krakowie Starym Kleparzem to najstarsze funkcjonujące targowisko w Krakowie. Powstało w zachodniej części rynku nieistniejącego już miasta i mimo, iż wielu próbowało zamienić je na plac reprezentacyjny to górę wzięła wielowiekowa tradycja i przyzwyczajenia Krakowian.

Więcej

Plac Świętego Ducha

Plac Świętego Ducha

Reprezentacyjna przestrzeń miasta, od wieków związana ze szpitalnictwem. Jednym z nich był ośrodek dla obłąkanych. Sale mieściły się w wąskich celach zakonnych, w liczbie trzynastu, a w każdej z nich przebywało minimum 3 osoby obojga płci, w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania choroby. Przebywali tu nie tylko chorzy na umyśle, ale również pogryzieni przez wściekłe zwierzęta i epileptyków.

Więcej

Rynek Podgórski

Rynek Podgórski

Centralny plac miejski, będący głównym targowiskiem wytyczono u podnóża wzgórza Lasoty. Już plan miasta pochodzący z 1798 roku uwzględnia obecny rynek i siatkę ulic. Dni targowe wyznaczono na wtorek i piątek, wówczas miejsce to niezwykle ożywało, a kupcy podążali tu z Wieliczki, Bochni, Kalwarii, a nawet terenów Czech i Węgier, często omijając Kraków. Handel na rynku zanikł dopiero w roku 1917 kiedy wokół placu wprowadzono linię tramwajową.

Więcej

Mały Rynek

Mały Rynek

Na tyłach kościołów Mariackiego i świętej Barbary znajduje się drugi, co do wielkości plac na terenie starego Krakowa. Jest to Mały Rynek. Jednak nazwa ta używana jest współcześnie. Przez wieki miejsce to określane było różnorako w zależności od okresu czasu i przeznaczenia tego obszaru.

Więcej

Zaułek Niewiernego Tomasza

Zaułek Niewiernego Tomasza

Ten niewielki placyk, niezwykle urokliwy, posiadający niespotykaną atmosferę jest licznie odwiedzany przez turystów, jaka i miejscowych Krakowian. Jest to miejsce w pobliżu rynku, ale nie podzielające zgiełku jaki panuje pod Sukiennicami. „Zaułek Niewiernego Tomasza” z wielką palmą na środku jest jednym z najmilszych miejsc z ogródkiem na zewnątrz. Wciąż te same stare krzesła w francuskim stylu, parasole bez agresywnych reklam browarów.

Więcej

Zaułek XX. Czartoryskich

Zaułek XX. Czartoryskich

Jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc Krakowa. Ukryty tuż za murami miejskimi kształtował się przez stulecia mimo, że ostatecznie wygląd uzyskał dopiero z końcem XIX wieku. Niewielki plac, którego strzeże sama bóg Merkury mieści galerię obrazów pod gołym niebem oraz chętnie wita zakochanych oraz wycieczki zmierzające do muzeum Czartoryskich.

Więcej

Plac Wolnica

Plac Wolnica

Jest to centralne miejsce dawnego miasta Kazimierz. Tu przecinają szlaki upamiętniające jego chrześcijańską i judaistyczną historię, zagładę holokaustu oraz wspomnienie o świętych Kościoła Katolickiego.

Więcej

Plac Szczepański

Plac Szczepański

Przez kilka stuleci ten obszar Krakowa był całkowicie zagospodarowany. Wiele wskazuje na to, że już w czasach przedlokacyjnych istniał tutaj kościół z obszernym cmentarzem sięgającym aż po dzisiejszą ulicę świętego Jana, który został zredukowany przy wytaczaniu ulic miasta po roku 1257.

Więcej

Plac Wszystkich Świętych

Plac Wszystkich Świętych

Według wielu historyków, właśnie to miejsce, początkowo, było formalno-prawnym centrum Krakowa. Sporo przesłanek informuje, że około roku 1220 miała miejsca tak zwana mała lokacja miasta, i to wedle jej zapisów, centralnym ośrodkiem życia miał być targ mieszczący się wokół dzisiejszego placu Wszystkich Świętych.

Więcej

Plac Mariacki

Plac Mariacki

Znajdujemy się na niewielkiej przestrzeni, która, turystycznie, stanowi integralna część krakowskiego rynku, jednakże administracyjnie jest samodzielna. Na tę samodzielność wpłynęła historia tegoż miejsca. Niewielki ten plac, nazwany od początku XIX wieku Mariackim był świadkiem burzliwych dziejów miasta stołecznego. A wszystko zaczęło się w średniowieczu.

Więcej