Droga królewska


Szlak, którym zmierzali polscy monarchowie i monarchinie wiódł od kościoła świętego Floriana na Kleparzu, przez rynek Główny, w kierunku Wawelskiego Wzgórza, gdzie w krakowskiej katedrze na ich skronie nakładano koronę lub… w jej kryptach składano doczesne szczątki. Już Jagiellonowie zmierzali tędy w dniu koronacji, mimo, iż pełne przepychu pochody rozpoczęły się wraz z nadejściem Henryka Walezego. Niezwykły wjazd, królowej Konstancji Austriaczki (drugiej małżonki Zygmunta Wazy) został utrwalony na tak zwanej „Rolce Sztokholmskiej”- na papierowym rulonie, o wymiarach 26 cm na 16 m, przedstawiono całą uroczystość z dnia 4 grudnia 1605 roku. W czasach zaborów tędy zmierzały kondukty pogrzebowe Kościuszki i księcia Józefa Poniatowskiego, a w dwudziestoleciu międzywojennym- marszałka Józefa Piłsudskiego.

trasa:

bazylika św. Floriana, pl. Jana Matejki, Barbakan i mury obronne, ul Floriańska, Rynek Główny ze zwiedzaniem kościoła mariackiego, ul Grodzka, ul. Kanonicza, Wawel z katedrą i jamą smoka.

przewidywany czas około 4 godzin włączając zwiedzanie bazyliki mariackiej i katedry, dodatkowa godzina w przypadku zwiedzania Podziemi Rynku.