Pałace


Pałac pod Krzysztofory

Pałac pod Krzysztofory

Pałac powstał w wyniku scalenia dwóch średniowiecznych domów, które równie często były przebudowywane, jak zmieniały właścicieli. Jest jednym z najokazalszych pałaców miejskich przy krakowskim rynku. A w 1909 roku, Julian Pagaczewski- historyk, napisał o nim: „Dom zwany „Krzysztofory” należy do rzędu tych realności, które podobnie jak Szara Kamienica i Hotel Drezdeński nadają starożytną cechę rynkowi, tworząc zaraz szlachetną oprawę dla takich klejnotów architektury jak sukiennice i Kościół Mariacki.”

Więcej

Pałac Małachowskich

Pałac Małachowskich

Najstarszym w tym miejscu, znanym reliktem zabudowy był niewielki dom , na rzucie prostokąta o wymiarach sześć na osiem metrów położony w centralnej części narożnej działki, nieco oddalony od płyty rynku. Był to budynek jednopiętrowy, postawiony z kamienia, z oknami zwróconymi do podwórka. W pierwszej połowie XIV wieku wybudowano obszerny dom od strony rynku i włączono doń wcześniejszą zabudowę. Obecna, niezwykle obszerna i reprezentacyjna zabudowa powstała z połączenia trzech kamienic: Cyglarowskiej, Kortynowska i Ryntowskiej.

Więcej

Pałac Spiski

Pałac Spiski

Jest to jedna z czołowych budowli pałacowych Krakowa i jedna z najlepiej rozpoznawalnych z tych, które stoją przy krakowskim rynku. Obszerna rezydencja powstała w pierwszej ćwierci XVIII wieku, i nastąpiło to, prawie, przez przypadek. Obecna zabudowa powstała z pierwotnego pałacu spiskiego i Kamienicy Schedlów.

Więcej

Dom Jana Długosza

Dom Jana Długosza

Za rogu ulic Podzamcze i Kanonicznej, pod adresem Kanonicza 24, znajduje się niewielki, niepozorny dom. Jednak w murach jego mieści się kawał historii, nie tylko samego Krakowa, ale tej, która dotyczyła całej Polski.

Więcej

Pałac Potockich (Zbaraskich)

Pałac Potockich (Zbaraskich)

Jeśli staniemy przed budynkiem Rynek Główny 20 to zobaczymy oryginalną wielkość działki lokacyjnej. Co to oznacza? A mianowicie, o takiej szerokości były wyznaczane parcele, działki przy rynku krakowskim w momencie lokacji miasta, czyli w roku 1257. Jest to jedna z niewielu oryginalnych parceli. Większość, przez stulecia było dzielonych lub łączonych, co spowodowało różną wielkość przyrynkowych kamienic.

Więcej

Pałac pod Baranami

Pałac pod Baranami

Pałac pod Baranami. Nazwa ta została po raz pierwszy udokumentowana w roku 1706. Gmach pałacu jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Krakowa i jednym z najpiękniejszych. Powstał w wyniku scalenia dwóch średniowiecznych domów i ich wielokrotnej przebudowy.

Więcej

Pałac bp Erazma Ciołka

Pałac bp Erazma Ciołka

Powstała budowla dwukondygnacyjna, z obszerną gotycka sienią, podzieloną na dwie nawy za pomocą pary kolumn, które odkryto dopiero w roku 1977. Do sieni prowadził renesansowy portal, prawdopodobnie dłuta Franciszka Florentczyka. Na fasadzie umieszczono kamienny herb „Sulima”, a obramieniom okien nadano gotycko- renesansowy charakter.

Więcej

Pałac Wielopolskich- magistrat

Pałac Wielopolskich- magistrat

Pałac od przeszło półtora wieku pełni rolę siedziby lokalnych władz. Mimo zmian jakie przeżył, doskonale wkomponowuje się w architekturę tego zakątka Krakowa.

Więcej

Pałac Biskupi

Pałac Biskupi

Franciszkańska 3. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych adresów w Krakowie. Dla współczesnych, od kilkudziesięciu lat, nierozerwalnie związany z oknem papieskim i osobą świętego Jana Pawła II. Ale pałac to świadek o wiele dłuższej historii Polski i Krakowa.

Więcej

Pałac Larischa

Pałac Larischa

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków świeckich przy placu Wszystkich Świętych. Na rogu placu i ulicy Brackiej dostrzegamy monumentalny pałac barona Karola Larischa.

Więcej